Škrkavka dětská

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) způsobuje onemocnění zvané askaridóza. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je škrkavkou nakažena více než jedna miliarda lidí. V některých státech se odhaduje, že je škrkavkou nakaženo až 50 % obyvatel.

Škrkavka je typickým zástupcem hlístic (latinsky Nematoda), patří mezi červy. Škrkavka je 10 až 30 cm dlouhá. Její tělo má nažloutlou nebo narůžovělou barvu. Dospělci škrkavky obývají v klasickém případě tenké střevo člověka. Samičky po oplození kladou velký počet vajíček, které odcházejí se stolicí do vnějšího prostředí.

Ve vnějším prostředí se během dvou až tří týdnů vyvine ve vajíčku larva, a tím se stává vajíčko infekční. V případě pozření vajíčka hostitelem se v jeho střevě líhne larva, která se uvolní a proniká střevní stěnou, kde se dostává do krevního a lymfatického oběhu.

Příčiny a prevence nákazy škrkavkou

 • dítě se nakazí pozřením vajíček škrkavky. Nejčastěji se tak děje ve větších dětských kolektivech v předškolních zařízeních, kdy dítě sahá do pusy neumytýma rukama nebo jí neumyté ovoce a zeleninu
 • pozor bychom měli dávat na dětská hřiště. Pískoviště mají v oblibě nejen děti, ale také psi a kočky a ti bývají zdrojem nákazy
 • pískoviště se tak mnohdy stává zdrojem různých, především parazitárních nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Nejčastěji je to škrkavka dětská, škrkavka psí a kočičí
 • měli bychom vybírat taková hřiště, kde se písek často mění a jejich prostor je ohraničen plotem
 • děti by se měly naučit umývat si ruce před každým jídlem

Příznaky onemocnění

 • silné bolesti břicha, nevolnost, průjmy, nadýmání
 • někdy tyto stavy mohou imitovat i náhlou příhodu břišní - jako například zánět slepého střeva, žlučníkovou koliku apod.
 • dítě občas dostane teplotu, kašle nebo je i dušné. Na rentgenu plic je vidět nález typický pro parazita.
 • v případě velmi silných infekcí mají červi schopnost pronikat do vývodů žlučovodu a slinivky břišní nebo do slepého střeva. Tímto pohybem mohou vyvolat celou řadu zánětlivých onemocnění, např. cholecystitidu - zánět žlučníku, cholangitidu - zánět žlučových cest, pyogenní jaterní abces (ložisko hnisu v játrech).

Komplikace způsobené škrkavkou

Nejzávažnější komplikací je průnik škrkavek do mozku a míchy. Můžou zde vznikat záněty s postižením centrálního nervového systému.

Dále je to tzv. ileus verminosus, což je obstrukce střevní. Takto postižený člověk zvrací, dochází k iontové a vodní nerovnováze, metabolickému rozvratu, případně až ke smrti.

Léčba škrkavky

Lékař provede vyšetření stolice. Ve stolici lze najít při mikrobiologickém vyšetření vajíčka či samotné parazity.

K léčbě se používá několik typů preparátů:

 • benzimidazolové preparáty – mebendazol (firemní název Vermox) a levamizol (Decaris).

 • tetrahydropyrimidinové přípravky – pyrantel (Combantrin) a pyrazínové léky – piperazin (Helmirazin).

Setkali jste se někdy s tímto onemocněním? Podělte se o své zkušenosti.

Škrkavka dětská patří do témat
 • parazité Nová 19.09.2011 02:13:18

  ozvěte se na můj mail, poradím Vám s parazity, jak lehce se jich zbavíte
  schaloupkova@quick.cz

  • Re: parazité Dagmar 23.02.2012 15:38:57

   Dobrý den-cca 7 let mám nevysvětlitelné zdrav.potíže+mnoho různých vyšetření-jsem přesvědčena a mám i důvod se domnívat,že jde o škrkavku psí-všechny příznaky tomu odpovídají. Nevíte,jak postupovat,abych opět nepůsobila jako hypochondr? Vzít svoji stolici a odnést k praktickému nebo rovnou na infekční či existuje parazitologická ambulance? Děkuji za odpověď-Dagmar.Je léčba úspěšná a jaké jsou vedlejší reakce?

 • M 19.01.2011 13:33:52

  Dobrý den moje dítě má v konečníku takové malé asi 0,5 cm velké červi.Doufám že nemá škrkavky.Nevíte co to může být?

  • Re: Emmm 13.12.2011 16:53:51

   může to být roup dětský

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Škrkavka dětská patří do témat

Adresář

Poradna na téma Škrkavka dětská

Diskutujte na téma Škrkavka dětská

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku